Czech English

People in Need seeks candidates for a position of Senior Advisor

People in Need seeks candidates for a position of Senior Advisor in an emerging, progressive, multi-national team of PIN’s new Prague Civil Society Centre project. Starting as People in Need’s project, the Centre will spin off as an independent organization as soon as viable. The Centre’s mission is to empower civil society actors across Eurasia in their quest for changes, striving for more open, democratic societies that would respect human rights and dignity.

Interested candidates are encouraged to send their application letter (up to 3 pages) and CV (including a list of selected publications) in English before 28 February 2015 to the following e-mail addresses: gabriela.svarovska@peopleinneed.cz and marianka.mackova@peopleinneed.cz. Shortlisted candidates will be invited for an interview.

More information here.

Kontakt

České fórum pro rozvojovou spolupráci
Vladislavova 1460/12, 110 00 Praha 1

+420 222 522 480
info@fors.cz

IČ: 71010114
DIČ: CZ71010114 (nejsme plátci DPH)

Bankovní spojení
číslo účtu: 181618095/0300
ČSOB; Anglická 20, 120 00 Praha 2

FoRS – České fórum pro rozvojovou spolupráci
je platformou českých nevládních neziskových organizací (NNO) a dalších neziskových subjektů, které se zabývají rozvojovou spoluprací, rozvojovým vzděláváním a humanitární pomocí.

Organizace ve FoRS sdílejí společný zájem prosazovat vyšší relevanci a efektivnost české i mezinárodní zahraniční rozvojové spolupráce a zvyšovat její pozitivní dopady pro obyvatele rozvojových a transformujících se zemí. 

Hlavním úkolem FoRS je zastupování společných zájmů členů a posilování spolupráce a vztahů mezi státními institucemi v ČR i EU a nevládními organizacemi na poli rozvojové spolupráce.


© České fórum pro rozvojovou spolupráci 2022 | administrace