Czech English

Speciál FoRS k Ukrajině

Člověk v tísni – debata Týden války na Ukrajině

Člověk v tísni dne 4. 3. od 10:00 pořádá online debatu, která se bude věnovat aktuálním dění na Ukrajině. Během debaty odborníci poskytnou základní vhled do aktuální situace. Budou diskutovat o prvních dnech války, mediální manipulaci, humanitární pomoci a možných scénářích dalšího vývoje.

FoRS – Veřejné sbírky členských organizací na pomoc Ukrajině

Již 9 členských organizací FoRS (ADRA, CARE, Člověk v tísni, Český červený kříž, Diakonie ČCE, Charita ČR, Lékaři bez hranic, NESEHNUTÍ a SADBA) vyhlásilo veřejné sbírky na pomoc obyvatelům Ukrajiny zasaženým ozbrojeným konfliktem. Jejich přehled s linky na informace o jednotlivých sbírkách uvádíme zde.

FoRS – Další aktivity členských organizací FoRS na pomoc Ukrajině

  • Arnika je ve spojení se svými ukrajinskými kolegy. Společnými silami pracují na projektech, které měly chránit a zlepšovat tamní životní prostředí i pro další generace. V těchto dnech chrání svoji zemi a spolu s ostatními organizacemi zároveň na místě zajišťují tu nejakutnější pomoc. 
  • Caritas VOŠs nabízí dalším členským organizacím FoRS možnost zprostředkování školení psychologické první pomoci, který skrze své vzdělávací centrum dlouhodobě poskytují. Zájemci o více informací, nechť se hlásí přímo Evě Kubíčkové na email eva.kubickova@caritas-vos.cz.
  • ČVUT poskytuje svým ukrajinským studentům a zaměstnancům v případě hmotné nouze ubytování, bezplatnou stravu a příspěvek 10 000 Kč na měsíc. Materiální a finanční výpomoc obdrží ti, kdo dostanou povolávací rozkaz. Více informací zde.
  • Charita ČR provozujeasistenční infolinkuv ukrajinštině, která poskytuje krizovou intervenci cizincům na našem území.
  • IOM též plánuje v nejbližších dnech spustit asistenční infolinku pro dotazy kolem Ukrajiny. O jejím spuštění Vás budeme informovat.
  • Mendelova univerzita v Brně nabízí ubytování na kolejích, psychologické poradenství a v rámci v rámci spolupráce s občanskou iniciativou Brno pro Ukrajinu otevřelo sběrné místo hygienických balíčků. Více informací zde.
  • Univerzita Palackého v Olomouci připravila na víkend 5. a 6. března benefiční akci, která přiblíží běžný život na Ukrajině. Výtěžek ze vstupného věnuje na sbírku Paměti národa, která pomůže válkou zkoušené zemi.
  • Vysoká škola ekonomická v Praze nabízí ukrajinským studentům ubytování a je připravena přijmout ke studiu v češtině nebo angličtině celkem 30 ukrajinských studentů. Další informace a formy pomoci zde.

Migrační konsorcium – Web „Pomáhej Ukrajině“

Neziskové organizace pracující s migranty v ČR se spojily a vytvořily platformu Pomáhej Ukrajině, jejímž cílem je soustředit nabídky a potřeby pomoci na jednom místě a adrese a co nejlépe je využívat, pomoci propojení nabídek a potřeb. Zároveň se snaží spojit již existující nabídky a platformy.

Milion chvilek pro demokracii – Přehled pomoci jednotlivých neziskových organizací

Iniciativa Milion chvilek sbírá data o konkrétních aktivitách všech zapojených organizací do pomoci na Ukrajině. Do této tabulky zapisujte, jakým způsobem se na pomoci podílí vaše organizace.

Česko.digital – Informační platforma „Stojíme za Ukrajinou“

Skupina Česko.digital vytvořila informační platformu, která sdružuje nabídky pomoci Ukrajině. Na webu naleznete souhrnné informace o finanční i materiální pomoci, ubytování, dopravě, právní pomoci i psychologické pomoci či chystaných akcích.

MV ČR – Oficiální databáze dobrovolníků MV ČR pro pomoc ukrajinským občanům

Ministerstvo vnitra zveřejnilo dotazník databáze dobrovolníků pro pomoc ukrajinským občanům na území ČR nebo na cestě do ČR. MV ČR také koordinuje nabídky i žádosti o pomoc pro Ukrajinu na stránkách www.nasiukrajinci.cz

Český rozhlas – spuštěno vysílání v Ukrajinštině

Český rozhlas spustil internetový stream jejich rozhlasového vysílání v ukrajinštině na audioportálu i v mobilní aplikaci mujRozhlas.cz. Cílem je zajistit každodenní dostupnost informací o válce na Ukrajině uprchlíkům a Ukrajincům v České republice.

FoRS – Policy expert/ka a Komunikační koordinátor/ka

FoRS rozšiřuje v souvislosti s blížícím se českým předsednictvím v EU svůj tým a vypisuje výběrové řízení na pozice:

  • Policy Expert/ka – podrobnosti naleznete zde.
  • Komunikační koordinátor/ka – podrobnosti naleznete zde.

Člověk v tísni – Volné pracovní pozice

Ve spojitosti s konfliktem na Ukrajině hledá Člověk v tísni nové posily a to na pozice:

IOM – Vedoucí Regionální kanceláře IOM Praha

Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) vyhlásila výběrové řízení na pozici vedoucí/ho regionální kanceláře IOM v České republice. Více informací o nabízené pozici se dozvíte zde. Na pozici se můžete hlásit do 17. března 2022.

Charita Česká republika – Emergency Coordinator (pro Ukrajinu)

Charita Česká republika hledá krizového koordinátora/ku, který/á bude zodpovědný/á za poskytování podpory krizovému týmu koordinujícímu aktivity Charity ČR na Ukrajině a v sousedních zemích a také týmu v Praze. Uzávěrka přihlášek je průběžná. Podrobnosti naleznete zde.

Kontakt

České fórum pro rozvojovou spolupráci
Vladislavova 1460/12, 110 00 Praha 1

+420 222 522 480
info@fors.cz

IČ: 71010114
DIČ: CZ71010114 (nejsme plátci DPH)

Bankovní spojení
číslo účtu: 181618095/0300
ČSOB; Anglická 20, 120 00 Praha 2

FoRS – České fórum pro rozvojovou spolupráci
je platformou českých nevládních neziskových organizací (NNO) a dalších neziskových subjektů, které se zabývají rozvojovou spoluprací, rozvojovým vzděláváním a humanitární pomocí.

Organizace ve FoRS sdílejí společný zájem prosazovat vyšší relevanci a efektivnost české i mezinárodní zahraniční rozvojové spolupráce a zvyšovat její pozitivní dopady pro obyvatele rozvojových a transformujících se zemí. 

Hlavním úkolem FoRS je zastupování společných zájmů členů a posilování spolupráce a vztahů mezi státními institucemi v ČR i EU a nevládními organizacemi na poli rozvojové spolupráce.


© České fórum pro rozvojovou spolupráci 2022 | administrace