Czech English

Novinky z ČR a ze světa

  • Úvod
  • Novinky z ČR a ze světa

IOM – Podcastová série „Aby nebe nespadlo“

27.1.2023
„Aby nebe nespadlo“ je podcastová série, která mapuje, jak se proměnily naše komunity s příchodem ukrajinských uprchlic a uprchlíků. Celou sérií provází novinářka Fatima Rahimi, která navštíví pět měst v Česku a setkává se s lidmi tvořícími síť pomoci. Její podoba se místo od místa liší, ale vždy ji synergicky utvářejí místní a příchozí.

Charita ČR – Zápisky z Ukrajiny: Každodenní život ve válce – 1. díl

27.1.2023
Jak vypadá každodenní život na válkou zmítané Ukrajině? S čím se potýkají lidé na západě země? Jak je ovlivňují neustálé výpadky proudu? Přečtěte si zápisky Kateřiny Krejčové, která z Mukačeva pravidelně sepisuje své postřehy ze života na Ukrajině. První díl je tady.

ADRA – Projekt „Země k světu“

27.1.2023
Projekt „Země k světu“ přináší kompletní výukové moduly ve vybraných tématech globálního vzdělávání pro výuku zeměpisu na 2. stupni základních škol. Na webových stránkách najdete interaktivní videa, zábavné kvízy i kompletní lekce včetně materiálů pro žáky s odlišným mateřským jazykem.

MŠMT – Novinky o Ukrajině

23.1.2023
Na portále edu.cz najdete aktuality MŠMT k tématu podpory uprchlíků z Ukrajiny – dotační výzvy MŠMT nebo hlavní metodické materiály pro školy.

Člověk v tísni – Stejné příběhy, jiná jména | Podcastová série o lidských právech

23.1.2023
Práva jednotlivců i skupin jsou ve světě stále porušována a nemalou měrou se na tomto stavu podílejí nedemokratické režimy totalitních států. Poslechněte si příběhy o metodách perzekuce ze strany vládnoucí moci v ČSSR nebo osudy lidskoprávních aktivistů ze současného Ruska, Běloruska a Ukrajiny.

Oxfam – Survival of the Richest: How we must tax the super-rich now to fight inequality

23.1.2023
V nově zveřejněné zprávě se Oxfam věnuje prudce rostoucí nerovnosti ve společnosti. Zatímco zisky a majetek těch nejbohatších se zvětšují, ti nejchudší a nejvíce zranitelní denně čelí mnoha překrývajícím se komplexním krizím. Oxfam vysvětluje, proč je zdanění těch nejbohatších nezbytné, a jak může jasně přispět k rovnějšímu a udržitelnějšímu světu bez chudoby. Nabízí konkrétní, vyzkoušené a osvědčené kroky, jak toho […]

Charita ČR – 5 světových konfliktů a krizí, které je třeba sledovat v roce 2023

23.1.2023
Zatímco zraky světa jsou upřené převážně na válku na Ukrajině, na světě eskaluje řada dalších konfliktů a krizí, kterým bychom měli věnovat pozornost. Očekává se, že humanitární pomoc bude letos potřebovat 339 milionů lidí, tedy každý 23. člověk na světě. Jaké konflikty a krize je třeba sledovat v roce 2023?

Jan Trachta – Rozhovor pro Český rozhlas Dvojka

16.1.2023
Jako první ho lákala filozofie, až poté medicína. Z té ale nejdříve utekl. Vrátil se k ní po těžké sepsi v Nepálu. Dnes má za sebou 11 misí s Lékaři bez hranic. Životy ale zachraňuje i doma. O malé pacienty se stará na dětské chirurgii v Nemocnici v Motole. Jakými odbočkami Jan Trachta projel, než […]

Klimatická koalice – Záznam z konference „Stav ochrany světového klimatu”

16.1.2023
Celodenní akce s názvem Stav ochrany světového klimatu, která proběhla 9. ledna, představila českému publiku výsledky poslední klimatické konference OSN COP 27. Klimatická koalice k akci vydala tiskovou zprávu. Podívejte se na video záznam z konference.

Charita ČR – 9 největších úspěchů ve světě za rok 2022

16.1.2023
V roce 2022 se pracovníci v Charitě naplno ponořili do pomoci lidem zasaženým válkou na Ukrajině. Do země vyslali humanitární pomoc a uprchlíky z Ukrajiny podporovali také v Moldavsku i v ČR. Pomáhali ale i jinde. Ať už farmářům v Zambii odolávat změnám klimatu či gruzínskému státu při přesunu osob s postižením z velkých ústavů […]

Kontakt

České fórum pro rozvojovou spolupráci
Vladislavova 1460/12, 110 00 Praha 1

+420 222 522 480
info@fors.cz

IČ: 71010114
DIČ: CZ71010114 (nejsme plátci DPH)

Bankovní spojení
číslo účtu: 181618095/0300
ČSOB; Anglická 20, 120 00 Praha 2

FoRS – České fórum pro rozvojovou spolupráci
je platformou českých nevládních neziskových organizací (NNO) a dalších neziskových subjektů, které se zabývají rozvojovou spoluprací, rozvojovým vzděláváním a humanitární pomocí.

Organizace ve FoRS sdílejí společný zájem prosazovat vyšší relevanci a efektivnost české i mezinárodní zahraniční rozvojové spolupráce a zvyšovat její pozitivní dopady pro obyvatele rozvojových a transformujících se zemí. 

Hlavním úkolem FoRS je zastupování společných zájmů členů a posilování spolupráce a vztahů mezi státními institucemi v ČR i EU a nevládními organizacemi na poli rozvojové spolupráce.


© České fórum pro rozvojovou spolupráci 2022 | administrace