S ohledem na probíhající střednědobé hodnocení nástroje NDICI-Global Europe vypracovala organizace CONCORD studii o financování rozvojové spolupráce EU pro NNO na úrovni jednotlivých zemí a regionů.
Toto vydání VOICE Out Loud se zabývá tím, jak může humanitární systém zajistit spravedlivé partnerství a spoluúčast tak, aby se i nadále posouvalo téma lokalizace kupředu.
A co čekat od letošní konference COP 28 v Dubaji?
Policy paper „WE ALL BELONG“ se zabývá nedávným politickým vývojem souvisejícím s globálním vzděláváním na evropské úrovni, včetně úvah o významu neformálního vzdělávání směřujícího k podpoře občanské angažovanosti a řešení současných globálních výzev.
Z posledních výzkumů veřejného mínění pro Českou republiku vyplývá, že postoje veřejnosti se příliš nemění – výsledky většinou kolísají v jednotkách procent. Pravidelně se však výrazně odlišují od evropského průměru. Například v mezi lety 2015-2018 považovalo rozvojovou pomoc za důležitou či spíše důležitou 78 % Čechů, kdy evropský průměr dosahoval téměř 90 %. Pouze 48 % všech respondentů v České republice za rok 2018 se domnívá, že finanční pomoc rozvojovým zemím je efektivní způsob, jak řešit chudobu, což představuje od roku 2016 pokles ve výši čtyř procentních bodů a hodnotu mnohem nižší, než je 71% průměr Evropské unie. Oproti vzestupnému evropskému trendu se v ČR snižuje počet lidí, kteří věří, že snižování chudoby v rozvojových zemí má pozitivní dopad i na občany EU. V roce 2016 odpovědělo kladně 51 % respondentů, přičemž evropský průměr činil 69 %. V roce 2018 se toto číslo v ČR snížilo na 46 %, zatímco evropský průměr vzrostl na 74 %.
Kontakt
České fórum pro rozvojovou spolupráci
Vladislavova 1460/12, 110 00 Praha 1
IČ: 71010114
DIČ: CZ71010114 (nejsme plátci DPH)
Bankovní spojení
číslo účtu: 181618095/0300
ČSOB; Anglická 20, 120 00 Praha 2
FoRS – České fórum pro rozvojovou spolupráci
je platformou českých nevládních neziskových organizací (NNO) a dalších neziskových subjektů, které se zabývají humanitární pomocí, rozvojovou spoluprací, globálním vzděláváním a informováním o těchto tématech.
Organizace ve FoRS sdílejí společný zájem prosazovat vyšší relevanci a efektivnost české i mezinárodní zahraniční rozvojové spolupráce a zvyšovat její pozitivní dopady pro obyvatele rozvojových a transformujících se zemí.
Hlavním úkolem FoRS je zastupování společných zájmů členů a posilování spolupráce a vztahů mezi státními institucemi v ČR i EU a nevládními organizacemi na poli rozvojové spolupráce.
© České fórum pro rozvojovou spolupráci 2022 | administrace