Czech English

The conference is held under the auspices of Foreign Minister Jan Lipavský, Minister for European Affairs Mikuláš Bek and the Czech EU Presidency


9-10 NOVEMBER PRAGUE, ARA PALACE


Our times are characterized by the growing impacts of climate and other environmental crises, armed conflicts, including the war in Ukraine, and the ensuing food crisis in fragile regions of the world, especially in areas of great importance to the EU – Africa and Middle East.

The conference, organised on the occasion of the Czech Presidency of the EU Council, provides an opportunity to highlight the importance of development cooperation and the role of civil society as a key element in strengthening the resilience of local communities in developing countries to respond to an increasingly unstable situation.

Kontakt

České fórum pro rozvojovou spolupráci
Vladislavova 1460/12, 110 00 Praha 1

+420 222 522 480
info@fors.cz

IČ: 71010114
DIČ: CZ71010114 (nejsme plátci DPH)

Bankovní spojení
číslo účtu: 181618095/0300
ČSOB; Anglická 20, 120 00 Praha 2

FoRS – České fórum pro rozvojovou spolupráci
je platformou českých nevládních neziskových organizací (NNO) a dalších neziskových subjektů, které se zabývají rozvojovou spoluprací, rozvojovým vzděláváním a humanitární pomocí.

Organizace ve FoRS sdílejí společný zájem prosazovat vyšší relevanci a efektivnost české i mezinárodní zahraniční rozvojové spolupráce a zvyšovat její pozitivní dopady pro obyvatele rozvojových a transformujících se zemí. 

Hlavním úkolem FoRS je zastupování společných zájmů členů a posilování spolupráce a vztahů mezi státními institucemi v ČR i EU a nevládními organizacemi na poli rozvojové spolupráce.


© České fórum pro rozvojovou spolupráci 2022 | administrace