Czech English
Outcome report from the Conference

We have prepared an outcome report from the conference “Resilience as a task: How to help people in fragile regions to cope with complex crises” for you. The conference, organised in November 2022 in Prague on the occasion of the Czech Presidency of the EU Council, highlighted the importance of development cooperation and the role of civil society as a key element in strengthening the resilience of local communities in developing countries to respond to an increasingly unstable situation.

The report is divided into 4 individual panels: 

  • Keynote speech by Tanya Cox, Concord Europe
  • Panel 1: Introducing the context and challenges: The impact of complex crises on local communities and the role of development cooperation
  • Panel 2: : Policy approaches and cases of good practice in strengthening the resilience of local communities, especially in the middle east and africa
  • Panel 3: How to foster the resilience of local communities via complex solutions
  • Panel 4: Focus on Ukraine – Stabilization and reconstruction aspects

At the end of the report, we highlighted the most important messages that were heard at the conference.

We hope you find it useful. Enjoy reading!

Kontakt

České fórum pro rozvojovou spolupráci
Vladislavova 1460/12, 110 00 Praha 1

+420 222 522 480
info@fors.cz

IČ: 71010114
DIČ: CZ71010114 (nejsme plátci DPH)

Bankovní spojení
číslo účtu: 181618095/0300
ČSOB; Anglická 20, 120 00 Praha 2

FoRS – České fórum pro rozvojovou spolupráci
je platformou českých nevládních neziskových organizací (NNO) a dalších neziskových subjektů, které se zabývají rozvojovou spoluprací, rozvojovým vzděláváním a humanitární pomocí.

Organizace ve FoRS sdílejí společný zájem prosazovat vyšší relevanci a efektivnost české i mezinárodní zahraniční rozvojové spolupráce a zvyšovat její pozitivní dopady pro obyvatele rozvojových a transformujících se zemí. 

Hlavním úkolem FoRS je zastupování společných zájmů členů a posilování spolupráce a vztahů mezi státními institucemi v ČR i EU a nevládními organizacemi na poli rozvojové spolupráce.


© České fórum pro rozvojovou spolupráci 2022 | administrace