Czech English

Ukrajinci ve spotu děkují Čechům za přijetí. Svěrák, Kovy, Gondíková a další protagonisté sami při krizi pomáhali

  • Úvod
  • Novinky z ČR a ze světa
  • Ukrajinci ve spotu děkují Čechům za přijetí. Svěrák, Kovy, Gondíková a další protagonisté sami při krizi pomáhali
23.8.2022
Katka Carda Kosmatová

Uprchlíci, marketéři, umělci a nevládní organizace se spojili při natáčení reklamního spotu. Vyslechli si stovky příběhů, ve kterých Ukrajinci zdůrazňovali vděčnost za přijetí a pomoc jejich zemi. Tvůrci se proto rozhodli věnovat svůj čas a dát jim prostor pro vyjádření. Mediální agentura, desítky médií, poskytovatelé reklamních ploch a vybraná kina je podpoří pro bono, autoři se vzdali nároku na honorář. Nevládní organizace podpoří kampaň na sociálních sítích.

„Při tvorbě spotu jsme si vyslechli hodně lidí z Ukrajiny, ale také příběhy Čechů, kteří se zapojili do pomoci. Každý z nich byl výjimečný a přemýšleli jsme o nich ještě dlouho po setkání. Uvědomili jsme si, že právě díky velkému počtu těchto lidí se zde Ukrajinci cítí bezpečněji a jsou víc přijímáni. Hodně z Ukrajinců také zmiňovalo, že by nám nějak rádi poděkovali, tak jsme se to rozhodli spojit“ říká Roman Biath z agentury Zaraguza, která spot vytvořila.  

Třikrát o pomoci Česka Ukrajině v mezinárodním srovnání

  • jsme 3. nejčastějším cílem Ukrajinců prchajících před válkou v rámci EU. Zároveň jsme zemí s největším počtem ukrajinských uprchlíků v přepočtu na obyvatele na světě (k 17. 8. přes 400 tisíc lidí, zdroj UNHCR)
  • ČR je 3. mezi zeměmi EU, 7. na světě ve výši závazku poskytnutí humanitární pomoci  Ukrajině (0,11 miliard EUR k 18. 8., zdroj: Kiel Institute, Ukraine Support Tracker)
  • na 6. místě na světě je Česko ve vojenské pomoci a dodávkách materiálu (k 18. 8. byla v hodnotě 0,341 miliard EUR, zdroj: Kiel Institute, Ukraine Support Tracker)

Nejlepší boršč vaří Liudmyla

Natáčelo se například na hlavním nádraží, v Roztokách u Prahy, kde od začátku uprchlíkům pomáhají, nebo na kolejích Větrník, kde je ubytováno několik desítek ukrajinských rodin, včetně hlavní postavy spotu paní Liudmyly. Ta přijela do Česka s dcerou a jako bývalá učitelka pro první stupeň se hned zapojila do pomoci. Hraje si s dětmi, doučuje je i dospělé nebo pomáhá distribuovat informace ostatním. „Její boršč mají dobrovolníci zdaleka nejraději spolu s jejím vřelým úsměvem, který nám všem dodává sílu,“ přidává další střípky příběhu Martina Cílková, krizová koordinátorka ubytování pro uprchlíky Českého Červeného kříže. Nouzové ubytování na koleji Větrník vznikalo v polovině března téměř od nuly. Dobrovolníci stavěli nábytek, sháněli spotřebiče nebo překládali. „Celkově se nám vystřídalo okolo 500 dobrovolníků, kteří odpracovali více než 6000 hodin. A bez nich bych to opravdu nikdy nešlo,“ komentuje Kateřina Junáková, která je na místě koordinovala.

Pro Ukrajince jsme všichni hvězdy

„České protagonisty jsme oslovili podle toho, zda skutečně pomáhali. Zdeňka Svěráka, Karla Kováře nebo Adélu Gondíkovou vybrali také podle toho, jak sami reprezentují různé skupiny české společnosti,“ říká Roman Biath. „Sami Ukrajinci je přitom neznají, trochu jim splýváme, a proto děkují všem Čechům najednou,“ dodává Roman Biath ze Zaraguzy, která vytváří kampaně pro největší značky v naší zemi. Produkci zajistila agentura Stink, která dlouhodobě podporuje občanskou společnost a konkrétní nevládní organizace.
„Ukrajinským uprchlíkům pomáhá každý z nás dle svých možností, ale tady se naskytla příležitost udělat něco většího, snad i s větším dosahem a v oboru, který důvěrně známe a umíme. Proto jsme nesmírně rádi, že v naší produkci vznikl spot, na kterém spolupracovali lidé z agentury, nevládek, lidé z filmového štábu, naši přátelé i ukrajinští uprchlíci, kterých jsme díky natáčení poznali hodně,“ říká Kristina Přikrylová z agentury Stink.
 

Kontakt

České fórum pro rozvojovou spolupráci
Vladislavova 1460/12, 110 00 Praha 1

+420 222 522 480
info@fors.cz

IČ: 71010114
DIČ: CZ71010114 (nejsme plátci DPH)

Bankovní spojení
číslo účtu: 181618095/0300
ČSOB; Anglická 20, 120 00 Praha 2

FoRS – České fórum pro rozvojovou spolupráci
je platformou českých nevládních neziskových organizací (NNO) a dalších neziskových subjektů, které se zabývají rozvojovou spoluprací, rozvojovým vzděláváním a humanitární pomocí.

Organizace ve FoRS sdílejí společný zájem prosazovat vyšší relevanci a efektivnost české i mezinárodní zahraniční rozvojové spolupráce a zvyšovat její pozitivní dopady pro obyvatele rozvojových a transformujících se zemí. 

Hlavním úkolem FoRS je zastupování společných zájmů členů a posilování spolupráce a vztahů mezi státními institucemi v ČR i EU a nevládními organizacemi na poli rozvojové spolupráce.


© České fórum pro rozvojovou spolupráci 2022 | administrace