Czech English
  • Svět by se měl na klimatické konferenci COP 28 zavázat k úplnému ukončení spalování fosilních paliv, zaznělo na briefingu nevládních organizací

    Úkolem delegátů a delegátek nadcházející 28. klimatické konference OSN (COP 28) je najít globální dohodou na ukončení spalování fosilních paliv, upozornili na briefingu pro média zástupci a zástupkyně nevládního sektoru zabývající se tématem ochrany klimatu. Česko má podle nich stále dluh také v oblasti klimatických financí. Tisková zpráva zde.

  • Jak s pomocí ruských peněz podpořit Ukrajinu

    Vstupujeme do dalšího roku ruské agrese proti Ukrajině a stále víc je cítit i dopad konfliktu nejen na samotné Ukrajince, ale i na společnosti v EU a USA, které ze současné situace vykazují značnou únavu, spojenou s nesplněným očekáváním z rozhodujícího průlomu během loňské protiofenzívy. Ruku v ruce s tím klesá i politická podpora Ukrajiny.

    V některých zemích přibývají proklamace o zastavení vojenské, ale i finanční pomoci a mediální pozornost se stále více zaměřuje na jiné mezinárodní události a na konflikt na Blízkém východě.

    A zatímco se v EU a USA jedná o dalších balíčcích pomoci pro Ukrajinu, v zemích EU a G7 se nacházejí zmrazená ruská aktiva v hodnotě kolem 300 miliard dolarů. Šance pro jejich využití tady jsou, pohledy na výklad mezinárodního práva se ale různí. Čtěte komentář Pavla Havlíčka a Tomáše Dvořáka zde.

  • Tisková zpráva ke 28. klimatické konferenci OSN

    „Česko musí přidat v podpoře možností rozvojových zemí řešit dopady změn klimatu”, vzkazují premiérovi před klimatickým summitem COP 28 nevládní organizace.

    28. klimatické konference OSN (COP 28) proběhne ve dnech 30. 11. – 12. 12. 2023 v Dubaji.

    Tisková zpráva ke stažení

  • 28. konference OSN o klimatu by měla přinést dohodu o konci fosilních paliv, požadují nevládní organizace

    Příští týden začne 28. celosvětová konference o klimatu (COP 28) v Dubaji. Nevládní organizace volají po dohodě na rychlém a spravedlivém celosvětovém ukončení využívání fosilních paliv ve všech odvětvích nejpozději do roku 2050 v souladu s teplotním limitem 1,5 °C. Vyplývá to z otevřeného dopisu [1], který evropské nevládní organizace zaslaly ministrům a ministryním životního prostředí a klimatu v zemích EU v říjnu tohoto roku. Tisková zpráva zde.

  • Kulatý stůl: Reconstruction of Ukraine: How Czech actors can contribute to the “build back better” approach

    FoRS, DEMAS a AMO uspořádali dne 16. 11. kulatý stůl k rekonstrukci Ukrajiny. Na setkání se debatovalo o Programu humanitární, stabilizační, rekonstrukční a hospodářské asistence Ukrajině, významu lokálních organizací, uváděly se příklady dobré praxe z různých tematických oblastí. 

  • Kulatý stůl: S čím míří Česko na podzimní klimatický summit COP 28?

    FoRS a AMO uspořádali dne 7. 11. kulatý stůl ke klimatické agendě. Diskutovalo se například o tom, nakolik férově přispívá Česko rozvojovému světu na řešení dopadů změny klimatu. Jsme připraveni podílet se na nastavování a spolufinancování tzv. fondu pro hrazení ztrát a škod (Loss and Damage Fund)? Tématem debaty byla také mezinárodní klimatická agenda a COP 28. 

  • EU i Česko by měly jet na 28. klimatickou konferenci OSN s vyššími ambicemi, píší ministru Hladíkovi nevládní organizace

    Evropa, včetně Česka, by měla na prosincovou 28. konferenci OSN o klimatu (COP 28) jet s vyššími klimatickými cíli, píší nevládní organizace ministrovi. Evropská unie bude přijímat svou pozici ke klimatické konferenci COP 28 už 16. října na zasedání Rady pro životní prostředí (ENVI), kde bude Českou republiku zastupovat ministr životního prostředí Petr Hladík. 17. října se budou na Radě pro hospodářské a finanční záležitosti (ECOFIN) projednávat také některé otázky související s oblastí klimatických financí. Tisková zpráva zde.

  • Konference v Bonnu zítra naznačí, zda bude dostatek peněz na klimatická opatření. Česko s příspěvky zaostává.

    Už zítra se v německém Bonnu uskuteční konference k příspěvkům do Zeleného klimatického fondu pro další období let 2024 – 2027. Ta naznačí, zda se podaří mobilizovat dostatek peněz na pomoc s klimatickými opatřeními v rozvojových zemích. Tisková zpráva zde.

  • Rekonstrukce Ukrajiny: Problematika poskytování psychosociální pomoci II.

    DEMAS uspořádal dne 15. 9. další pracovní schůzku k otázkám poskytování psychosociální pomoci v souvislosti s válkou na Ukrajině a její následnou rekonstrukcí. Debata se věnovala mimo jiné např. destigmatizaci psychologické a psychiatrické péče ve vnímání ukrajinské i české společnosti, zahrnutí témat resilience a wellbeingu do rekonstrukce Ukrajiny či problematice poskytování psychologické péče veteránům a dětem.

  • Tisková zpráva u příležitosti Týdne pro klima 5. – 11. 6. 2023
    Držme slovo: snižme český klimadluh!

    FoRS – České fórum pro rozvojovou spolupráci, jakožto přidružená platforma Klimatické koalice, upozorňuje u příležitosti Týdne pro klima na výzvu Držme slovo: snižme český klimadluh! Tu může podpořit svým podpisem každý na stránkách www.drzmeslovo.cz. Výzva usiluje o to, aby byla česká vláda aktivnější v naplňování závazků ČR v oblasti příspěvků na klimafinance pro nejzranitelnější země světa.

    Tisková zpráva ke stažení

  • Rekonstrukce Ukrajiny: Problematika poskytování psychosociální pomoci I.

    DEMAS uspořádal dne 2. 5. pracovní setkání zástupců NNO dlouhodobě působících na Ukrajině a Odborné pracovní skupiny k duševnímu zdraví a psychosociální podpoře Ministerstva zdravotnictví ČR. Cílem pracovního setkání bylo na odborné úrovni prodiskutovat různé aspekty poskytování psychosociální péče osobám postiženým válkou na Ukrajině jak v ČR, tak i po jejich návratu na Ukrajinu.

  • Moldavsko je pod tlakem, ale nikoli na pokraji zvratu

    Na Moldavsko silně doléhá válka na sousední Ukrajině a Kreml se zároveň snaží využít všech příležitostí pro oslabení prozápadní a proukrajinské vlády v Kišiněvě. Pavel Havlíček (AMO) napsal nový komentář zde, kde zdůrazňuje potřebu posilovat vnitřní odolnost země.

  • Kritici vlády v Gruzii vyhráli bitvu, ale jsou teprve na začátku skutečné války

    V Česku i ve světě přitáhla nedávná vlna protestů v Gruzii mnoho pozornosti a konečné stažení návrhu na zřízení institutu tzv. zahraničního agenta chvalozpěvy na sílu demokracie a občanské společnosti v zemi. Čtěte komentář Pavla Havlíčka zde.

  • Možnosti spolupráce nevládních organizací, businessu a státní správy na rekonstrukci Ukrajiny

    V  reakci na praktické potřeby různých sektorů podílejících se na obnově Ukrajiny uspořádala asociace DEMAS v pondělí 27. 2. uzavřený kulatý stůl, který v  této otázce propojil zástupce státní správy, businessu a nevládních organizací. V současné době probíhá řada debat na úrovni vládního zmocněnce, špiček resortů a dalších relevantních aktérů k problematice připravované rekonstrukce Ukrajiny. Debata si kladla za cíl soustředit se na konkrétní možnosti na úrovni implementátorů. Debata se dále zaměřovala na to, jakým způsobem se mohou NNO a business prolnout např. při obnově školství, zdravotnictví, práci s  municipalitami nebo při environmentálních tématech, nebo jak mohou těmto konkrétním snahám napomoci incomingové a twinningové výzvy MPO či Business Klub Ukrajina.  

  • Setkání s novináři: Jak se mění pomoc českých neziskovek po roce války na Ukrajině?

    FoRS uspořádal 23. 2. od 9:30  v prostorách Langhans diskuzní a networkingové setkání neziskovek s novináři. Cílem setkání bylo upozornit na důležitost plánování obnovy Ukrajiny, odstraňování válečných škod a na souvislosti humanitární pomoci.

    Na diskuzi, kterou uvedl Pavel Přibyl (FoRS) promluvili:

    • Erik Siegl (Diakonie ČCE)
    • Andrej Arvensis (ADRA ČR)
    • Jiří Škvor (Charita ČR)
    • Marek Štys (Člověk v tísni)
    • Marcela Černochová (Arnika)
    • Pavel Havlíček (AMO)

  • Tisková zpráva Jak se mění pomoc českých neziskovek po roce války na Ukrajině?

    Deset členských organizací FoRS pomáhá na Ukrajině válkou zasaženým lidem, ale i životnímu prostředí. Za rok války poskytly přímo na Ukrajině pomoc v hodnotě přes 2,22 mld. Kč. Pomohly tak více než 1,19 mil. lidí a posilují dobré jméno naší země v zahraničí. Svou roli vidí na Ukrajině jako dlouhodobou.

    Tisková zpráva ke stažení

    Příloha k TZ

  • Rusko pokračuje v teroristických útocích na Ukrajinu, ta se ale nevzdává

    Pavel Havlíček (AMO) napsal nový komentář k odolnosti ukrajinského energetického systému. Ve významné míře se na ní podílí i odvaha a nezdolnost ukrajinských občanů. Celý komentář si můžete přečíst zde.

  • Může se Ukrajina stát do roku 2026 členem EU? Zatím se nezdá, že by to mohla zvládnout

    Pavel Havlíček (AMO) komentuje summit mezi Evropskou unií a Ukrajinou, který se konal 2. února v Kyjevě.

  • Tisková zpráva k zahájení projektu

    V návratu k hodnotově orientované zahraniční politice se ČR zlepšuje, ale stále má rezervy, říkají neziskové platformy FoRS a DEMAS spolu s AMO a zahajují společný projekt.

    (PDF ke stažení)


 „Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Cílem programu je dále inspirace k aktivnímu občanství a pomoc znevýhodněným skupinám. Program Active Citizens Fund vstoupil do České republiky v září roku 2019 s cílem podpořit neziskové organizace nehledě na jejich velikost a zkušenosti. V České republice jej spravuje konsorcium, které tvoří Nadace OSF, Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a Skautský institut. Program je realizován v rámci Fondů EHP a Norska 2014–2021. Prostřednictvím Fondů EHP a Norska přispívají státy Island, Lichtenštejnsko a Norsko ke snižování ekonomických a sociálních rozdílů v Evropském hospodářském prostoru (EHP) a k posilování spolupráce s 15 evropskými státy. Důležitým posláním programu je také spolupráce mezi Českou republikou a dárcovskými státy. Jde o spolupráci mezi českými neziskovými organizacemi a organizacemi z Islandu, Lichtenštejnska a Norska.“

Kontakt

České fórum pro rozvojovou spolupráci
Vladislavova 1460/12, 110 00 Praha 1

+420 222 522 480
info@fors.cz

IČ: 71010114
DIČ: CZ71010114 (nejsme plátci DPH)

Bankovní spojení
číslo účtu: 181618095/0300
ČSOB; Anglická 20, 120 00 Praha 2

FoRS – České fórum pro rozvojovou spolupráci
je platformou českých nevládních neziskových organizací (NNO) a dalších neziskových subjektů, které se zabývají humanitární pomocí, rozvojovou spoluprací, globálním vzděláváním a informováním o těchto tématech.

Organizace ve FoRS sdílejí společný zájem prosazovat vyšší relevanci a efektivnost české i mezinárodní zahraniční rozvojové spolupráce a zvyšovat její pozitivní dopady pro obyvatele rozvojových a transformujících se zemí. 

Hlavním úkolem FoRS je zastupování společných zájmů členů a posilování spolupráce a vztahů mezi státními institucemi v ČR i EU a nevládními organizacemi na poli rozvojové spolupráce.


© České fórum pro rozvojovou spolupráci 2022 | administrace