„Česko musí přidat v podpoře možností rozvojových zemí řešit dopady změn klimatu”, vzkazují premiérovi před klimatickým summitem COP 28 nevládní organizace.
28. klimatické konference OSN (COP 28) proběhne ve dnech 30. 11. – 12. 12. 2023 v Dubaji.
FoRS, DEMAS a AMO uspořádali dne 16. 11. kulatý stůl k rekonstrukci Ukrajiny. Na setkání se debatovalo o Programu humanitární, stabilizační, rekonstrukční a hospodářské asistence Ukrajině, významu lokálních organizací, uváděly se příklady dobré praxe z různých tematických oblastí.
FoRS a AMO uspořádali dne 7. 11. kulatý stůl ke klimatické agendě. Diskutovalo se například o tom, nakolik férově přispívá Česko rozvojovému světu na řešení dopadů změny klimatu. Jsme připraveni podílet se na nastavování a spolufinancování tzv. fondu pro hrazení ztrát a škod (Loss and Damage Fund)? Tématem debaty byla také mezinárodní klimatická agenda a COP 28.
DEMAS uspořádal dne 15. 9. další pracovní schůzku k otázkám poskytování psychosociální pomoci v souvislosti s válkou na Ukrajině a její následnou rekonstrukcí. Debata se věnovala mimo jiné např. destigmatizaci psychologické a psychiatrické péče ve vnímání ukrajinské i české společnosti, zahrnutí témat resilience a wellbeingu do rekonstrukce Ukrajiny či problematice poskytování psychologické péče veteránům a dětem.
FoRS – České fórum pro rozvojovou spolupráci, jakožto přidružená platforma Klimatické koalice, upozorňuje u příležitosti Týdne pro klima na výzvu Držme slovo: snižme český klimadluh! Tu může podpořit svým podpisem každý na stránkách www.drzmeslovo.cz. Výzva usiluje o to, aby byla česká vláda aktivnější v naplňování závazků ČR v oblasti příspěvků na klimafinance pro nejzranitelnější země světa.
DEMAS uspořádal dne 2. 5. pracovní setkání zástupců NNO dlouhodobě působících na Ukrajině a Odborné pracovní skupiny k duševnímu zdraví a psychosociální podpoře Ministerstva zdravotnictví ČR. Cílem pracovního setkání bylo na odborné úrovni prodiskutovat různé aspekty poskytování psychosociální péče osobám postiženým válkou na Ukrajině jak v ČR, tak i po jejich návratu na Ukrajinu.
Na Moldavsko silně doléhá válka na sousední Ukrajině a Kreml se zároveň snaží využít všech příležitostí pro oslabení prozápadní a proukrajinské vlády v Kišiněvě. Pavel Havlíček (AMO) napsal nový komentář zde, kde zdůrazňuje potřebu posilovat vnitřní odolnost země.
FoRS uspořádal 23. 2. od 9:30 v prostorách Langhans diskuzní a networkingové setkání neziskovek s novináři. Cílem setkání bylo upozornit na důležitost plánování obnovy Ukrajiny, odstraňování válečných škod a na souvislosti humanitární pomoci.
Na diskuzi, kterou uvedl Pavel Přibyl (FoRS) promluvili:
Deset členských organizací FoRS pomáhá na Ukrajině válkou zasaženým lidem, ale i životnímu prostředí. Za rok války poskytly přímo na Ukrajině pomoc v hodnotě přes 2,22 mld. Kč. Pomohly tak více než 1,19 mil. lidí a posilují dobré jméno naší země v zahraničí. Svou roli vidí na Ukrajině jako dlouhodobou.
Pavel Havlíček (AMO) napsal nový komentář k odolnosti ukrajinského energetického systému. Ve významné míře se na ní podílí i odvaha a nezdolnost ukrajinských občanů. Celý komentář si můžete přečíst zde.
„Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Cílem programu je dále inspirace k aktivnímu občanství a pomoc znevýhodněným skupinám. Program Active Citizens Fund vstoupil do České republiky v září roku 2019 s cílem podpořit neziskové organizace nehledě na jejich velikost a zkušenosti. V České republice jej spravuje konsorcium, které tvoří Nadace OSF, Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a Skautský institut. Program je realizován v rámci Fondů EHP a Norska 2014–2021. Prostřednictvím Fondů EHP a Norska přispívají státy Island, Lichtenštejnsko a Norsko ke snižování ekonomických a sociálních rozdílů v Evropském hospodářském prostoru (EHP) a k posilování spolupráce s 15 evropskými státy. Důležitým posláním programu je také spolupráce mezi Českou republikou a dárcovskými státy. Jde o spolupráci mezi českými neziskovými organizacemi a organizacemi z Islandu, Lichtenštejnska a Norska.“
Kontakt
České fórum pro rozvojovou spolupráci
Vladislavova 1460/12, 110 00 Praha 1
IČ: 71010114
DIČ: CZ71010114 (nejsme plátci DPH)
Bankovní spojení
číslo účtu: 181618095/0300
ČSOB; Anglická 20, 120 00 Praha 2
FoRS – České fórum pro rozvojovou spolupráci
je platformou českých nevládních neziskových organizací (NNO) a dalších neziskových subjektů, které se zabývají rozvojovou spoluprací, rozvojovým vzděláváním a humanitární pomocí.
Organizace ve FoRS sdílejí společný zájem prosazovat vyšší relevanci a efektivnost české i mezinárodní zahraniční rozvojové spolupráce a zvyšovat její pozitivní dopady pro obyvatele rozvojových a transformujících se zemí.
Hlavním úkolem FoRS je zastupování společných zájmů členů a posilování spolupráce a vztahů mezi státními institucemi v ČR i EU a nevládními organizacemi na poli rozvojové spolupráce.
© České fórum pro rozvojovou spolupráci 2022 | administrace