Dne 14. 10. 2014 se uskutečnila panelová diskuse na téma Lidská práva v české transformační a rozvojové spolupráci: výzvy a příležitosti. Tato debata byla partnerskou akcí konference Forum 2000 a byla pořádána ve spolupráci s asociací DEMAS.
Ondřej Horký-Hlucháň, vedoucí výzkumného oddělení Ústavu mezinárodních vztahů, zahájil diskusi tím, že poznamenal, že demokratická transformace dnes musí jít nad rámec rozvojové spolupráce. Dalším krokem by měla být synergie mezi rozvojové spoluprací, transformační politikou a lidsko-právní agendou.
Petr Drulák, 1. náměstek ministra zahraničních věcí České republiky, identifikoval priority české zahraniční politiky včetně posilování dialogu, evropského partnerství a evropeizace politik v oblasti lidských práv. Petr Drulák dále uvedl, že mezi zdroji lidskoprávní politiky, tak jak je vnímá on jsou: TGM, pokus o socialismus s lidskou tváří v roce 1968 v Československu a disent, a to zejména Charta 77 díky svému „ekumenickému“ charakteru, který umožňoval zapojit lidi se širokým spektrem názorů.
Šimon Pánek, ředitel organizace Člověk v tísni, poznamenal, že v dnešním prostředí dochází k překrývání mezi vládou financovanými projekty a projekty financovanými nevládními organizacemi. Podle jeho názoru je dobře, že se šíří povědomí o rozvojové spolupráci, kterou nelze stavět na „bezduchých infrastrukturních projektech“. Zahraniční a hospodářské politiky by měly být v souladu a společně podporovat lidská práva. V dnešní době ovšem vnímá změnu oficiálního přístupu ČR jako pokus o vykostění lidskoprávní tradice, kterou se ČR mohla chlubit. Uvedl dále případ Barmy, kde se lidskoprávní aktivity ČvT strefují do potřeb místních, kteří oceňují, že z ČR přicházejí lidé se zkušenostmi s podobným utlačovatelským režimem v minulosti, zatímco třeba Američané nebo experti z EU situaci zdaleka tolik nerozumějí.
Náměstek Drulák v reakci na toto mj. uvedl, že NNO by se měly ptát samy sebe, zda mají legitimitu zasahovat do situace v jiných zemích, protože s legitimitou to nemusí být tak jednoznačné a aktivity NNO mohou být také v rozporu se zahraničněpolitickými prioritami země, ze které pocházejí. Na závěr zmínil, že podpora lidských práv je logickým vyústěním dlouhodobého demokratického vývoje, nikoli výsledkem vnějšího tlaku.
Dále v diskusi uvedl z plena Petr Lebeda, že chápe současné pojímání lidských práv, které bylo dosud ploché ve smyslu zaměření se na lidská práva první generace, ale nadále vidí potřebu zapracovat do rozvojové spolupráce i lidskoprávní aspekty dalších generací: sociální, environmentální, ekonomické. Samozřejmě ale tak, aby nebyla zpochybňována podpora lidských práv první generace.
V následné diskusi náměstek Drulák uvedl, že u dosavadní praxe podpory lidských práv ze strany ČR mu vadila pouhá selektivní podpora, která odpovídala spíše koupi čistého svědomí namísto prosazování lidských práv univerzálně podle principu padni komu padni.
Kontakt
České fórum pro rozvojovou spolupráci
Vladislavova 1460/12, 110 00 Praha 1
IČ: 71010114
DIČ: CZ71010114 (nejsme plátci DPH)
Bankovní spojení
číslo účtu: 181618095/0300
ČSOB; Anglická 20, 120 00 Praha 2
FoRS – České fórum pro rozvojovou spolupráci
je platformou českých nevládních neziskových organizací (NNO) a dalších neziskových subjektů, které se zabývají humanitární pomocí, rozvojovou spoluprací, globálním vzděláváním a informováním o těchto tématech.
Organizace ve FoRS sdílejí společný zájem prosazovat vyšší relevanci a efektivnost české i mezinárodní zahraniční rozvojové spolupráce a zvyšovat její pozitivní dopady pro obyvatele rozvojových a transformujících se zemí.
Hlavním úkolem FoRS je zastupování společných zájmů členů a posilování spolupráce a vztahů mezi státními institucemi v ČR i EU a nevládními organizacemi na poli rozvojové spolupráce.
© České fórum pro rozvojovou spolupráci 2022 | administrace