Czech English

Jak se mění pomoc českých neziskovek po roce války na Ukrajině?

22.2.2023
Anna Zýková

K roku trvání války na Ukrajině vydal FoRS společnou tiskovou zprávu s 10 členskými organizacemi: Člověk v tísni, Charita ČR, ADRA ČR, Diakonie ČCE, Arnika, AMO, Nesehnutí, Care ČR, INEX-SDA, Caritas VOŠ sociální. 

Za rok války poskytly členské organizace pomoc na Ukrajině v hodnotě přes 2,22 mld. Kč. Pomohly tak více než 1,19 mil. lidí, pracují také na ochraně životního prostředí a posilují tak dobré jméno naší země v zahraničí. Svou roli na Ukrajině vidí řada neziskových organizací jako dlouhodobou. Bezprostřední humanitární pomoc přechází do trvalejší podpory vnitřně vysídlených lidí a zajištění důstojných životních podmínek. Je také potřeba zaměřit se na podporu sociálních služeb, roli občanského sektoru, podporovat boj proti dezinformacím a sdílet transformační know-how v oblasti dobrého vládnutí a vzdělávání.

Vzájemně napjaté vztahy mezi Ukrajinou a Ruskem, ale i mezi jednotlivci bude obtížné obnovit. Přesto současná situace představuje i příležitost, aby obnova země byla založená na principech udržitelnosti, transparentnosti, participace a standardech EU.

Tiskovou zprávu si můžete přečíst zde. Zpráva vznikla v projektu, který podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

Kontakt

České fórum pro rozvojovou spolupráci
Vladislavova 1460/12, 110 00 Praha 1

+420 222 522 480
info@fors.cz

IČ: 71010114
DIČ: CZ71010114 (nejsme plátci DPH)

Bankovní spojení
číslo účtu: 181618095/0300
ČSOB; Anglická 20, 120 00 Praha 2

FoRS – České fórum pro rozvojovou spolupráci
je platformou českých nevládních neziskových organizací (NNO) a dalších neziskových subjektů, které se zabývají rozvojovou spoluprací, rozvojovým vzděláváním a humanitární pomocí.

Organizace ve FoRS sdílejí společný zájem prosazovat vyšší relevanci a efektivnost české i mezinárodní zahraniční rozvojové spolupráce a zvyšovat její pozitivní dopady pro obyvatele rozvojových a transformujících se zemí. 

Hlavním úkolem FoRS je zastupování společných zájmů členů a posilování spolupráce a vztahů mezi státními institucemi v ČR i EU a nevládními organizacemi na poli rozvojové spolupráce.


© České fórum pro rozvojovou spolupráci 2022 | administrace