Czech English

PRAG – Praktický průvodce procesem uzavírání smluv u projektů vnější pomoci EU

Na této stránce naleznete aktuální verzi průvodce procesem uzavírání smluv u projektů vnější pomoci EU a informace o vypsaných tendrech na jejich realizaci. Jak informovalo Stálé zastoupení České republiky při Evropské unii, z  významných změn stojí za pozornost zejména snížení stropů pro předběžné financování (viz Annex B8d, Section 29, Payment and interest on late payment) ze 40% na 20% u „fee-based“ kontraktů a ze 60% na 40% u „global price“ kontraktů a dodávek, což je změna, která vyvolává obavy z možných problémů s cash-flow nejen u MSP, ale i větších podniků. Pozitivně je naopak hodnoceno zkrácení doby mezi podpisem smlouvy a vyplacením první platby v rámci předběžného financování na 30 dní. Na výhrady z minulých let ohledně přílišného významu, jež byl přikládán tzv. klíčovému expertu při hodnocení nabídky, reagovala Evropská komise úpravou evaluační mřížky (viz Annex B8m1: Evaluation Grid), a to snížením bodů maximální hranice bodů, které mohl získat při hodnocení klíčový expert z 50% na 40% a zvýšením možných bodů za metodologii a organizaci v rámci technické evaluace. Stálé zastoupení ČR při EU také iniciovalo na základě připomínek zástupců organizací na podporu obchodu dopis adresovaný právnímu oddělení Evropské komise, ve kterém požaduje změnu pravidel, které působí komplikace při účasti na výběrových řízeních v rámci projektů vnější pomoci EU a zintenzivnění dialogu s EK při přípravě a další revizi PRAG.

Kontakt

České fórum pro rozvojovou spolupráci
Vladislavova 1460/12, 110 00 Praha 1

+420 222 522 480
info@fors.cz

IČ: 71010114
DIČ: CZ71010114 (nejsme plátci DPH)

Bankovní spojení
číslo účtu: 181618095/0300
ČSOB; Anglická 20, 120 00 Praha 2

FoRS – České fórum pro rozvojovou spolupráci
je platformou českých nevládních neziskových organizací (NNO) a dalších neziskových subjektů, které se zabývají humanitární pomocí, rozvojovou spoluprací, globálním vzděláváním a informováním o těchto tématech.

Organizace ve FoRS sdílejí společný zájem prosazovat vyšší relevanci a efektivnost české i mezinárodní zahraniční rozvojové spolupráce a zvyšovat její pozitivní dopady pro obyvatele rozvojových a transformujících se zemí. 

Hlavním úkolem FoRS je zastupování společných zájmů členů a posilování spolupráce a vztahů mezi státními institucemi v ČR i EU a nevládními organizacemi na poli rozvojové spolupráce.


© České fórum pro rozvojovou spolupráci 2022 | administrace