Czech English

SADBA – ,,Dnes jím jako Konžan”

23.2.2015
adelastiborova

Stravujte se s námi jeden den jako chudí Konžané

Během celého března bude probíhat již tradiční akce s názvem ,,Dnes jím jako Konžan”. Navazuje na kampaně ,,Dnes jím jako…”, které se za posledních pět let aktivně zúčastnilo několik tisíc lidí. Akci podpořila i řada celebrit, např. Pavel Anděl, David Matásek, Adéla Gondíková, Pavel Šporcl a další. V rámci projektu, jehož cílem je upozornit na problémy lidí v rozvojových zemích, se mohou účastníci naučit uvařit africké bukari a zkusit se jeden březnový den stravovat jako obyvatelé Konga.

Akce probíhá především prostřednictvím facebookové stránky ,,Dnes jím jako“  http://www.facebook.com/dnes.jim.jako. Uživatelé zde naleznou nejen informace a fotografie z předešlých ročníků akce „Dnes jím jako“, ale také recept na kaši bukari s fazolovou omáčkou malaki, které jsou často jediným jídlem chudých konžských dětí. V plánovacím kalendáři si pak každý zvolí konkrétní datum, kdy se budou stravovat jako Konžané. Fotografie, pocity a zážitky ze svého „konžského dne“ potom mohou účastníci sdílet s ostatními na facebookové zdi stránky „Dnes jím jako“.

Kromě uživatelů Facebooku se projekt zaměřuje i na školy. Žáci a studenti mají možnost pomocí připravených výukových materiálů a osobních výpovědí dobrovolníků, kteří v Africe působili, se dozvědět více o zeměpisu, historii, kultuře či sociální problematice Konga. Více informací pro školy je možné získat na internetové stránce www.dnesjimjako.cz.

„Pro letošní ročník Dnes jím jako jsme zvolili DR Kongo, kde dlouhodobě spolupracujeme s centrem Bakanja pro děti ulice,“ vysvětluje koordinátorka projektu Lenka Prasličáková. „Doufáme, že si lidé rozdíl v životní úrovni mezi Českou republikou a DR Kongo snáze uvědomí, pokud si na vlastní kůži zkusí jíst jeden den jako chudý Konžan. Třeba to někoho povede k zamyšlení, zda a jak můžeme svět kolem nás měnit.“

Realizaci projektu „Dnes jím jako“ má na starost Salesiánská asociace Dona Boska, o. s. (SADBA) v rámci projektu Adopce nablízko – školení a finanční podpora dobrovolníků pomáhajících až jeden rok v rozvojových zemích. Dobrovolníci Adopce nablízko jsou vysíláni např. do Konga, Zambie, Jihoafrické republiky a Indie, kde pracují jako učitelé, vychovatelé a organizátoři volnočasových aktivit.

Více informací o projektu „Adopce nablízko“ a občanském sdružení SADBA naleznete na stránkách www.adopcenablizko.cz  a www.sadba.org.

Kontakt

České fórum pro rozvojovou spolupráci
Vladislavova 1460/12, 110 00 Praha 1

+420 222 522 480
info@fors.cz

IČ: 71010114
DIČ: CZ71010114 (nejsme plátci DPH)

Bankovní spojení
číslo účtu: 181618095/0300
ČSOB; Anglická 20, 120 00 Praha 2

FoRS – České fórum pro rozvojovou spolupráci
je platformou českých nevládních neziskových organizací (NNO) a dalších neziskových subjektů, které se zabývají rozvojovou spoluprací, rozvojovým vzděláváním a humanitární pomocí.

Organizace ve FoRS sdílejí společný zájem prosazovat vyšší relevanci a efektivnost české i mezinárodní zahraniční rozvojové spolupráce a zvyšovat její pozitivní dopady pro obyvatele rozvojových a transformujících se zemí. 

Hlavním úkolem FoRS je zastupování společných zájmů členů a posilování spolupráce a vztahů mezi státními institucemi v ČR i EU a nevládními organizacemi na poli rozvojové spolupráce.


© České fórum pro rozvojovou spolupráci 2022 | administrace