Czech English

Vysvědčení českého předsednictví – udrželi jsme jednotu proti Rusku, na řešení čeká západní Balkán, Moldavsko i Gruzie

Při převzetí evropského předsednictví od Francouzů 1. července 2022 se to české v Radě Evropské unie rozhodlo upřednostnit pět klíčových oblastí spojených s reakcí EU na ruskou agresi proti Ukrajině. Šlo o otázky energetické bezpečnosti a obranné politiky, ale také o to, jak odolné jsou unijní instituce nebo jak se vypořádat s řešením další uprchlické vlny. A český leadership se nejviditelněji a nejlépe ukázal v českém a evropském přístupu vůči východní Evropě.

V praktické rovině Česko prosazovalo tvrdý postoj vůči Rusku v momentech, kdy se vedla jednání o sankční politice, o potrestání válečných zločinů prostřednictvím zřízení mezinárodního soudního tribunálu, ale také o izolaci Putinova režimu na mezinárodní scéně. Pro českou vládu to přitom byla obtížná situace, protože sama čelila klíčovým domácím dilematům, například jak by měla řešit energetickou závislost Česka na Rusku.

Celý článek si můžete přečíst na hn.cz.

Kontakt

České fórum pro rozvojovou spolupráci
Vladislavova 1460/12, 110 00 Praha 1

+420 222 522 480
info@fors.cz

IČ: 71010114
DIČ: CZ71010114 (nejsme plátci DPH)

Bankovní spojení
číslo účtu: 181618095/0300
ČSOB; Anglická 20, 120 00 Praha 2

FoRS – České fórum pro rozvojovou spolupráci
je platformou českých nevládních neziskových organizací (NNO) a dalších neziskových subjektů, které se zabývají rozvojovou spoluprací, rozvojovým vzděláváním a humanitární pomocí.

Organizace ve FoRS sdílejí společný zájem prosazovat vyšší relevanci a efektivnost české i mezinárodní zahraniční rozvojové spolupráce a zvyšovat její pozitivní dopady pro obyvatele rozvojových a transformujících se zemí. 

Hlavním úkolem FoRS je zastupování společných zájmů členů a posilování spolupráce a vztahů mezi státními institucemi v ČR i EU a nevládními organizacemi na poli rozvojové spolupráce.


© České fórum pro rozvojovou spolupráci 2022 | administrace