Czech English

Barmské centrum Praha – uniklé dokumenty, barmská demokracie a prastaré hry

13.6.2016
FoRS
V týdenním přehledu důležitých zpráv o Barmě se můžeme dočíst o selhání UN při ochraně lidských práv převážně Muslimské etnické menšiny Rohingya. Tato skupina byla perzekuována ve většinové Budhistické Barmě po desetiletí, s vyvrcholením v podobě masakru v roce 2012. Pro více politicky orientované zprávy se můžeme podívat na situaci v Barmě. Ačkoli je zde první demokraticky zvolená vláda za několik desítek let, situace není ideální a podle prezidenta Obamy Barma nadále představuje vysoké bezpečnostní riziko. V zemi se nadále bojuje, vládní složky bojují s Kačinskou nezávislou armádou Šanského státu-Sever. V oblastech Kačinu a Šanu jsou lidé nuceni opustit své vesnice a domovy při útěků před boji. Situace, ve které obyvatelé Myanmaru/Barmě žijí, není vždy dobrá, zvláště pak pro členy muslimské komunity Rohingya. O jejich současné těžké situaci, proč prchají a zda-li mají šanci na lepší budoucnost se můžete dočíst v článku od Jona Emonta. Jednou z reakcí na náboženskou netoleranci byl protest v Yagonu, který přes jeho poklidnost může přivést jeho strůjce do problémů. Přes vše, co se děje, se stále najde čas na udržování tradic, zvláště pak na hraní Sittuyin – prastarou formu šachů ve snaze o její přivedení zpět k životu. Další novinky se týkají například protestu v již zmiňovaném Kačinském státě, který byl zaměřen proti setkání čínských představitelů s prezidentem Kačinské demokratické strany, a také o nově založené škole buddhistickými mnichy, ve které budou poskytovat vzdělání zdarma, a vést děti k ochraně rasy a náboženství Barmy.

Kontakt

České fórum pro rozvojovou spolupráci
Vladislavova 1460/12, 110 00 Praha 1

+420 222 522 480
info@fors.cz

IČ: 71010114
DIČ: CZ71010114 (nejsme plátci DPH)

Bankovní spojení
číslo účtu: 181618095/0300
ČSOB; Anglická 20, 120 00 Praha 2

FoRS – České fórum pro rozvojovou spolupráci
je platformou českých nevládních neziskových organizací (NNO) a dalších neziskových subjektů, které se zabývají rozvojovou spoluprací, rozvojovým vzděláváním a humanitární pomocí.

Organizace ve FoRS sdílejí společný zájem prosazovat vyšší relevanci a efektivnost české i mezinárodní zahraniční rozvojové spolupráce a zvyšovat její pozitivní dopady pro obyvatele rozvojových a transformujících se zemí. 

Hlavním úkolem FoRS je zastupování společných zájmů členů a posilování spolupráce a vztahů mezi státními institucemi v ČR i EU a nevládními organizacemi na poli rozvojové spolupráce.


© České fórum pro rozvojovou spolupráci 2022 | administrace