Czech English

České děti se vrátily do školních lavic, 244 milionů dětí ve světě však nemá ke škole přístup

2.9.2022
Katka Carda Kosmatová
Děti v České republice znovu zasedly do svých tříd, podle údajů z 1. září 2022, které zveřejnila Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO), však do školy nechodí 244 milionů dětí. Nejhorší situace je v subsaharské Africe, kde se navíc počet dětí mimo školu stále zvyšuje. Momentálně se jedná o 98 milionů dětí. V pomyslném žebříčku následuje střední a jižní Asie s 85 miliony dětí mimo školu.
„Vzhledem k těmto výsledkům hrozí, že cíl kvalitního vzdělávání pro všechny do roku 2030, který si stanovila OSN, nebude splněn. Potřebujeme globální mobilizaci, aby se vzdělávání dostalo na první místo mezinárodní agendy“. Audrey Azoulay, generální ředitelka UNESCO

Pozitivní zpráva – rozdíl v počtech dívek a chlapců navštěvujících školu se celosvětově snížil

© UNICEF/Tanya Bindra Děti na základní škole podporované UNICEF v Douala, Cameroon
© UNICEF/Tanya Bindra Děti na základní škole podporované UNICEF v Douala, Cameroon
Ještě v roce 2000 činil rozdíl mezi pohlavími 2,5 procentního bodu u dětí ve věku základní školy a 3,9 procentního bodu u jejich vrstevníků na vyšších stupních středních škol. Tyto rozdíly se snížily na nulu, ačkoli regionální odchylky přetrvávají.

Nejistota v Ukrajinských školách

© UNICEF/Ashley Gilbertson Dvanáctiletá dívka stojí před svojí zničenou školou, nyní bude studovat online
Školní rok v zemi poznamenané válkou začíná rozpačitě. Mnozí rodiče váhají, jestli své děti do škol posílat, protože se obávají o jejich bezpečí. Mnohé školy jsou navíc poničeny – způsobilých pro výuku zůstalo asi 60 % zařízení. Catherine Russell, ředitelka UNICEF, popsala například příběh školy, která byla zasažena hned v prvních týdnech konfliktu. Do školy může v jeden moment docházet vzhledem ke kapacitě protiatomového krytu pouze 14 % předválečného počtu žáků. UNICEF spolupracuje s ukrajinskými úřady na tom, aby se děti mohly opět učit – nejen ve školních třídách, ale také prostřednictvím online nebo komunitních alternativ, pokud nelze zaručit bezpečnou prezenční výuku. Od začátku války získalo formální nebo neformální vzdělání přibližně 760 000 dětí. Kromě toho více než 1,7 milionu dětí a pečovatelů využilo intervencí UNICEF v oblasti duševního zdraví a psychosociální podpory.
„Školy na Ukrajině zoufale shánějí prostředky na budování krytů namísto hřišť, děti se učí o nevybuchlých náložích namísto o bezpečnosti na silnicích. Taková je krutá realita pro ukrajinské žáky, rodiče a učitele.“ Catherine Russell, ředitelka UNICEF
Fyzické a duševní zdraví je pod obrovským tlakem nejen u dětí, které zůstávají na Ukrajině, ale také u těch, které se staly uprchlíky. Více než 650 000 z těch, kteří žijí ve 12 hostitelských zemích nebylo ke konci července zapsáno do národních vzdělávacích programů. UNICEF se snaží prostřednictvím spolupráce s místními vládami zajistit, že takové děti budou mít přístup do škol nebo k online vzdělávání.

Zima na dohled

Sníh a mrazivé teploty dorazí již za pár měsíců. Mezi humanitárními pracovníky i lidmi proto rostou obavy, jak zimní období zvládnout.
„UNICEF spolupracuje s vládou a partnery na předzásobení zimními zásobami včetně teplého oblečení, obuvi, generátorů, ohřívačů a dřevěných pelet.“
Jak udává organizace Člověk v tísni, na Ukrajině bylo poničeno nebo úplně zdemolováno 2 miliony domů. Zima proto představuje obrovský problém. V domech bez oken, dveří a střech bude situace pro obyvatele kritická.
„Naším cílem je nyní před zimou opravit 9 tisíc domů tak, aby se v nich dalo topit. Společně s dalšími nevládními organizacemi a za podpory agentur OSN by se jich mohlo opravit až 100 tisíc. V Zakarpatské oblasti navíc opravujeme opuštěné veřejné budovy pro uprchlíky z kolektivních center. Tam, kde je poničené centrální topení, budeme zajišťovat topivo. V místech, kde není plyn ani elektřina, budeme hledat alternativy, například v podobě kamen, a v oblastech, odkud se stáhla ruská armáda, primárně obnovujeme kritickou infrastrukturu, aby se lidé mohli vracet domů. Opravujeme tak vodovodní řady, školy a podobně.“ Organizace Člověk v tísni
ZDROJE:
OSN (1. 9. 2022), UNESCO chief calls for transforming education, with 244 million still out of school Člověk v tísni (11. 8. 2022), Oprava 9 000 domů i vodovodního potrubí: Na Ukrajině už pomáháme s přípravami na zimu

 

Kontakt

České fórum pro rozvojovou spolupráci
Vladislavova 1460/12, 110 00 Praha 1

+420 222 522 480
info@fors.cz

IČ: 71010114
DIČ: CZ71010114 (nejsme plátci DPH)

Bankovní spojení
číslo účtu: 181618095/0300
ČSOB; Anglická 20, 120 00 Praha 2

FoRS – České fórum pro rozvojovou spolupráci
je platformou českých nevládních neziskových organizací (NNO) a dalších neziskových subjektů, které se zabývají rozvojovou spoluprací, rozvojovým vzděláváním a humanitární pomocí.

Organizace ve FoRS sdílejí společný zájem prosazovat vyšší relevanci a efektivnost české i mezinárodní zahraniční rozvojové spolupráce a zvyšovat její pozitivní dopady pro obyvatele rozvojových a transformujících se zemí. 

Hlavním úkolem FoRS je zastupování společných zájmů členů a posilování spolupráce a vztahů mezi státními institucemi v ČR i EU a nevládními organizacemi na poli rozvojové spolupráce.


© České fórum pro rozvojovou spolupráci 2022 | administrace